Spotkanie z historią w MBP w Iławie

25 stycznia 2019 r. o godz. 18:00 w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie odbędzie się interesujące spotkanie dotyczące historii ul. Kolejowej w Iławie w latach 1943-1946. Spotkanie poprowadzi Michał Młotek, redaktor "Iławy sprzed lat".

"Choć znajduje się na uboczu, jej historia jest niezwykle ciekawa. W 1943 roku przy ulicy Kolejowej Niemcy założyli obóz karny dla Polaków, Rosjan i Żydów. Pozostałością po tamtym czasie jest kolejowa wieża ciśnień - najwyższy murowany budynek w Iławie oraz budynki parowozowni. W 1945 roku Rosjanie urządzili w tym miejscu obóz jeniecki, do którego trafiali niemieccy żołnierze z Gdańska i Helu. Po odejściu Rosjan obozowe baraki zajęli polscy kolejarze, którzy przywracali ruch na szlakach kolejowych.

W trakcie spotkania będzie można usłyszeć wspomnienia więźniów obozu karnego, niemieckiego jeńca, któremu udało się zbiec z obozu, a także polskiego kolejarza, który trafił do Iławy w 1947 roku. Całość uzupełnią unikalne materiały ilustracyjne oraz niepublikowane do tej pory dokumenty." 

Źródło: www.facebook.com/Ilawasprzedlat