Marcin Meller - Apetyt na Gruzję

29 sierpnia o godzinie 19.00 w Winiarni Pałacu Mortęgi odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Naszym gościem będzie historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny Marcin Meller. Opowie o swojej fascynacji Gruzją: jej historią, zabytkami, kulturą. 

Ale przede wszystkim o spotkaniach z mieszkańcami tego niezwykłego kraju. Ponieważ najbardziej zbliża wspólne spożywanie posiłków, to gawędy o biesiadowaniu, gotowaniu, jedzeniu i piciu stanowią istotną część książki Marcina Mellera i Anny Dziewit-Meller „Gaumardżos! Opowieści o Gruzji”. 

Gaumardżos to niezastąpione słowo przy wznoszeniu toastów w czasie supry – tradycyjnej gruzińskiej biesiady, gdzie wino pije się z krowich czy baranich rogów. Oznacza coś więcej niż zdawkowe „na zdrowie” to dumny okrzyk „za zwycięstwo”. Gruzini to niedościgli mistrzowie toastów, w ich wykonaniu są to wielowątkowe oracje na cześć gości i gospodarzy, w których należy wykazać się dużym talentem aktorskim, mądrością życiową i subtelnym humorem.
 
Obok wyśmienitego gruzińskiego wina na stole zwykle pojawiają się regionalne przysmaki: chaczapuri, chinkali, lobio, pkhali, badridżani, szkmeruli.
 
W czasie spotkania zapraszamy na degustację win gruzińskich oraz potraw specjalnie przygotowanych przez szefa kuchni Marcina Zakrzewskiego na to spotkanie.