Podróż 715-tką z Dariuszem Paczkowskim

Czytać w podręcznikach o historii to jedno, oglądać filmy i zwiedzać to drugie, ale zobaczyć kawałek żywej historii na własne oczy to zupełnie inna bajka. W tym roku świętujemy 715 lat nadania Iławie praw miejskich . Z tej okazji czeka nas wiele atrakcji i uroczystości. 

Oto jedna z nich!

W sobotę, 4 lipca w Iławie cofniemy się do przeszłości aby lepiej poznać historię naszego miasta! Zamierzamy dobrze się bawić na pokładzie historycznej 715-tki z przewodnikiem na pokładzie, która  niczym wehikuł czasu dowozić będzie uczestników do miejsc zdarzeń niecodziennych…Jakich?
 
W trzech różnych miejscach Iławy czekać będą wystawy rekonstrukcyjne, a każda z nich obrazować będzie innych kawałek historii: od czasów plemion Prusów, poprzez rządy Zakonu Krzyżackiego, następnie II Wojnę Światową, aż po stan wojenny:
    ✔️Przystanek nr 1 - sekcja średniowieczna przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie. W godzinach: 15:30-19:00 rekonstrukcja będzie realizowana w pobliżu terenu kościoła. Tu znaleźć będzie można rekonstruktorów w strojach z epoki, płócienne namioty oraz rycerzy w pełnym rynsztunku.
  ✔️ Przystanek nr 2 – czasy II Wojny Światowej na ul. Mazurskiej 7. Dlaczego akurat tu? Lokalizacja jest nieprzypadkowa, to właśnie w tym miejscu ma w przyszłości powstać lokalne muzeum. Tu mieszkańcy będą mogli obejrzeć wystawę tematyczną, ukazującą ostatnie chwile obrony Iławy z końca II Wojny Światowej. Oko cieszyć będą rekonstruktorzy w umundurowaniu niemieckiej armii oraz repliki uzbrojenia z epoki.
   ✔️ Przystanek nr 3- parking przy Centrum Aktywności Lokalnej na ul. Wiejskiej 2D. Na widza czekać będzie wystawa sprzętu i umundurowania z czasów Polski Ludowej, w której skład wchodzić będzie ciężarówka STAR 266, wóz opancerzony BRDM-2, haubica oraz rekonstruktorzy w mundurach, które niejednej osobie kojarzyć się będą z czasami zasadniczej służby wojskowej.
 
🚌 Autobus startować będzie o godz.🕛 14:00, 16:00, 18:00. 
🔊 Miejsce zbiórki pasażerów: przed ratuszem odpowiednio o godz. 👉13:45, 👉15:45 oraz 👉17:45.
 
❗Liczba miejsc jest ograniczona! Obowiązują zapisy:
📩 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
☎️ 89 649 01 39.
 
Wszystkich uczestników obowiązują zasady regulaminu dostępnego oraz podpisanie oświadczenia dostępnych na stronie:
 http://www.ilawa.pl/page/11,Aktualnosci.html?id=918