Szanty nad Jeziorakiem 2020

Iławskie Centrum Kultury zaprasza na tegoroczne Szanty nad Jeziorakiem, które odbędą się 1 sierpnia (sobota) w iławskim amfiteatrze im. Louisa Armstronga. Start godz. 19:00. Wstęp wolny. Wystąpią Ryczące Dwudziestki oraz zespół EKT. Więcej 

informacji o artystach poniżej:

RYCZĄCE DWUDZIESTKI
Skład zespołu:
Wojciech Dudziński „Sęp” 
Andrzej Marciniec „Martinez”
Bogdan Kuśka „Bodziec”
Łukasz Drzewiecki "Matrix"
 
1983r. – można było narzekać na wszystko, ale z pewnością nie na brak zapału i optymizmu grupy przyjaciół z I Drużyny Wodnej bytomskiego Hufca ZHP, którzy zamiłowanie do żeglarstwa i przygody, oraz tęsknotę za wolnością, jakże dosłownie wtedy rozumianą, postanowili zawrzeć w śpiewanych przez siebie piosenkach. Powstali spontanicznie - z potrzeby serc, ku radości własnej i innych. Połączeni marzeniami, od lat młodzieńczego trądziku, poprzez pierwsze siwe włosy na skroniach, mimo niewielkich, acz zauważalnych zmian składu, kroczą artystyczną ścieżką do dziś. Od samego początku scenicznej przygody, los był dla nich łaskawy. Słysząc pełne radości piosenki żeglarskie, oraz potężnie brzmiące harmonią szanty – morskie pieśni pracy, obdarował ich licznymi nagrodami na festiwalach piosenki żeglarskiej. Swą passę rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Później było już tylko lepiej. Jak sami twierdzą, każda otrzymana nagroda na festiwalu jest dla nich najważniejsza, a każdy gest sympatii i uśmiech ze strony publiczności, zapłatą i zachętą do dalszej pracy. Mimo wielu otrzymanych nagród, dwie z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999. Nierozłącznym elementem pasji, którą wykonują, są podróże - licząc przebyte kilometry tras koncertowych z pewnością już parokrotnie okrążyli kulę ziemską. Niejeden port odwiedzili - drogą morską, powietrzną lub lądową - niejeden samochód „zarżnęli” i w niejednej koi spali. Prawie każdego weekendu, wyruszają gdzieś w Polskę, nie omijając wielu spektakularnych koncertów, czy imprez kulturalnych – również emitowanych przez krajowe stacje telewizyjne. Niemalże, co roku odbywają zagraniczne wojaże, na drodze, których do dnia dzisiejszego, stanęły takie kraje, jak: Niemcy, kraje byłej Jugosławii, Węgry, Norwegia, Czechy, Słowacja, Kanada oraz Stany Zjednoczone. Wydaje się, że trwać będą wiecznie, a z pewnością ich piosenki, o których można już powiedzieć, że łączą pokolenia. Choć z każdym dniem są starsi i ponoć lepsi jak wino, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD, oraz „worek” pomysłów, które zamierzają zrealizować w swoim trzecim już dziesięcioleciu. 
 
EKT GDYNIA
Skład zespołu:
Jan Wydra 
Jacek Fimiak
Marcin Ritter
Marek Remiszewski "Remik"
 
Zespół istnieje od 1986 roku. Przygodę rozpoczęli od piosenki turystycznej, by z biegiem czasu na trwałe związać się ze sceną żeglarską. Jako jedni z pierwszych wprowadzili mocne brzmienie i elektryczne instrumentarium. Wiele ich piosenek stało się niekwestionowanymi przebojami, śpiewanymi przez całą żeglarską Polskę. Koncertują po całym kraju kilkadziesiąt razy w roku. Mają też na koncie kilkukrotny pobyt w Kanadzie. Nagrali 5 autorskich płyt CD, udzielali się na kilkunastu tzw. "składankach", wielokrotni goście w radiu i telewizji. Podczas koncertów oferują nieskrępowaną zabawę, humor i niezmienną radość z umiejętności nawiązywania kontaktu z publicznością.