Iława to raj dla turystów, którzy uwielbiają długie spacery oraz wyprawy rowerowe.  Zarówno centrum miasta, jak i okolice posiadają wiele alei pieszo- rowerowych (jest ich ponad czterdzieści kilometrów) oraz interesujących, oznakowanych szlaków. Można więc udać się na spacer lub na przejażdżkę  wokół Małego Jezioraka, wzdłuż linii brzegowej Dużego Jezioraka, a także wzdłuż rzeki Iławki. Takiego typu wycieczki z pewnością przypadną do gustu nie tylko dorosłym, ale i dzieciom, ponieważ przy trasach tych zlokalizowanych jest kilkanaście dobrze wyposażonych placów zabaw, na których będzie można odpocząć i dobrze się zabawić. Z myślą o mile spędzonych wieczorach, Iława stworzyła wiaty biesiadne, pod którymi można m. in. rozpalić ognisko.

Szlaki zarówno rowerowe (o długości ponad dwieście czterdzieści kilometrów na terenie Powiatu Iławskiego) jak i piesze ukazują uroki Iławy i okolicznych terenów. Podczas tych wycieczek, każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnik obcowania z naturą odnajdzie się w bogatych lasach pełnych dzikiej zwierzyny, amator historii spotka na swojej drodze liczne zabytki i obiekty godne zwiedzenia m. in. stare kościoły, kapliczki, ruiny pałaców czy zamków.

Przeraża Państwa podróż z drugiego końca świata do Iławy z rowerem pod pachą? Mamy na to sposób. W naszej bazie turystycznej odnajdziecie Państwo wypożyczalnie rowerów dla całej rodziny. Zatem sprzęt gotowy zarówno do miejskich wycieczek jak i terenowych szlaków czeka w naszym mieście.

 

Wśród licznych tras godnych polecenia, szczególną uwagę przykuwają następujące oznakowane szlaki rowerowe:

Szlak czerwony
Szlak czerwony prowadzi zarówno na północny- wschód od Iławy ( Dziarny, Gromoty, Rudzienice, Tynwałd, aż do Jezierzyc), jak i na zachód (Wikielec, Karaś, Wonna, Trupel, aż do Kisielic). Szlak ten to zbiór dróg nieczęsto uczęszczanych, w tym w głównej mierze dróg leśnych. Jest też nazywany potocznie ‘Szlakiem Autorytetów’, ponieważ wiedzie przez miejsca związane m. in. z Papieżem Janem Pawłem II (gdzie pływał swoim kajakiem w towarzystwie młodzieży) czy Emilem von Behringiem (noblistą, profesorem, wynalazcą szczepionki przeciwtężcowej). Szlak ten intryguje ciekawymi zabytkami oraz atrakcjami przyrodniczymi. Wiodąc przez m.in. rezerwat Jeziora Karaś prezentuje nam niepowtarzalną awifaunę ptactwa wodno- błotnego.

Długość szlaku: ok. 60 km

Szlak niebieski
Szlak niebieski to szlak wiodący z Iławy poprzez Szałkowo, Jażdżówki, Miłomłyn, Karnity, aż do Zalewa. Większość dróg na nim to drogi asfaltowe, tylko na niektórych etapach trzeba zmierzyć się z drogami gruntowymi czy szutrowymi. Trasa wiedzie w okolicy pięknych jezior: Gil Mały oraz Gil Wielki i naszego uroczego Jezioraka. Po drodze można ujrzeć takie zabytki jak gotycki Kościół św. Jana Ewangelisty w Zalewie, neogotycki zamek w Karnitach, w którym można również przenocować i dobrze zjeść, czy kościół gotycki w Iławie.

Długość szlaku: ok. 60 km

Szlak zielony
Szlak zielony to jeden z najdłuższych i najpiękniejszych szlaków rowerowych. Wiedzie on przez Powiat Iławski ( z Iławy na północ poprzez Kamionkę, Ząbrowo, Szymbark, Siemiany, aż do Zalewa), jednak ostatecznie finiszuje w Elblągu.  Przez to, że prowadzi on wzdłuż Kanału Elbląskiego, można dostrzec wiele interesujących elementów jego konstrukcji tj. pochylnie m.in. w Oleśnicy czy Buczyńcu. Najlepiej trasę zaplanować na kilka dni, aby móc  spokojnie odwiedzić wszystkie miejsca  na szlaku. Wokół szlaku znajdziecie Państwo mnóstwo gospodarstw agroturystycznych, w których można zatrzymać się na dłużej i w których właściciele zadbają o to, abyście poczuli się jak w domu. Na trasie do najciekawszych miejsc na pewno zalicza się: Sanktuarium św. Wojciecha, w którym spoczywają relikwie patrona sprowadzone z Gniezna, ruiny zamku w Szymbarku czy grób Zbigniewa Nienackiego (autora cyklu opowiadań „Pan Samochodzik…”) na lokalnym cmentarzu w Jerzwałdzie.

Długość szlaku: ok. 137 km (Iława- Zalewo ok. 50 km)

Szlak żółty
Szlak żółty rozpoczyna podróż miłośników rowerowych wypraw w Goryniu i wiedzie przez Kisielice, Susz, Kamieniec, aż do Zalewa. Oczywiście trasa tego szlaku jest znacznie dłuższa i prowadzi do samego Elbląga. Ta trasa pozwala ujrzeć zabytkową architekturę Krainy Kanału Elbląskiego. W okolicy Elbląga, w miejscowości Weklice znajduje się cmentarz kultury Wielbarskiej, a z każdym przebytym kilometrem można ujrzeć pałace oraz zabytkowe kościoły m.in. ruiny pałacu w Kamieńcu czy Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goryniu. Okolice Kisielic można rozpoznać bez trudu po imponujących rozmiarów elektrowniach wiatrowych. Miłośnicy przyrody z pewnością odnajdą coś dla siebie w rezerwacie przyrody „Dęby” w Krukach Pasłęckich.

Długość szlaku: ok. 131 km (Goryń- Zalewo ok. 60 km)